Ludwika Jaworskiego widzenie świata

Ludwik Jaworski (1896- 1986) to jedna z najbardziej znanych postaci augustowskiego środowiska nauczycielskiego. Wychowawca młodzieży, dyrektor Liceum Pedagogicznego, kronikarz życia miasta – zawsze z nieodłącznym aparatem fotograficznym na szyi.

Prezentowane na stronie „Kurort Augustów” zdjęcia są częścią ocalałego archiwum dyrektora – złożonego z setek klisz negatywowych zbioru, na których zapisana jest powojenna historia Augustowa. Większość ujęć przedstawia okazje oficjalne – pochody pierwszomajowe, akademie, lub mniej oficjalne – wykopki, sadzenie lasu, zajęcia sportowe. Duża część to obrazy powstałe spontanicznie, w trakcie spacerów po mieście i okolicach. Z nich możemy spróbować odtworzyć jak wyglądało życie codzienne mieszkańców miasta – czas odpoczynku, pracy, rozrywki.

Szczególne miejsce wśród tych zdjęć zajmują wizerunki dzieci, które p. Ludwik szczególnie chętnie fotografował. Od pozostałych wyróżniają się zdecydowanie jakością i stylem fotograficznego warsztatu. Dla autora widocznie ten temat był szczególnie bliski. Z wyczuciem, sympatią oraz ciepłem uwieczniał młodych Augustowian.

Zwraca uwagę bardzo nowoczesna, pozornie niedbała, reporterska forma tych fotografii. Wiele zdjęć jest podobnych w wyrazie do fotek prezentowanych przez młodzież na Facebooku. Powstają one za pomocą aplikacji Instagram na iPhona i są przesyłane na sieć prosto z aparatu. Ta stylistyka jest obecnie bardzo znana i modna, a przez to zrozumiała dla młodych odbiorców. Kojarzona ze zdjęciami cyfrowymi spontaniczność, jest również widoczna w dziełach p. Ludwika. Wydaje się, że podobnie impulsywny był proces robienia zdjęć . Dyrektor odsłaniał obiektyw aparatu, a dzisiejsza młodzież wyjmuje telefon z kieszeni, gdy widzi w pobliżu coś godnego uwagi. Z aparatem nie rozstawał się nigdy.

Motywy i ujęcia się powtarzają przez wiele lat. Tworzy to niespotykaną wartość dla współczesnego widza – może obserwować te same miejsca i pejzaże augustowskie na przestrzeni lat. Na cyklach zdjęć p. Ludwika zmiany które dokonuje czas, nakładają się na gwałtowne skutki ludzkiej działalności.

1

Dodaj komentarz