O stronie
Augustów był znanym w całym kraju miastem turystycznym już w czasach II Rzeczypospolitej. Jednak okres największej świetności to lata powojenne, kiedy to cała Polska odpoczywała nad augustowskimi jeziorami. Wspomnienie tamtych czasów, to ogromny kapitał, który z każdym rokiem topnieje. Skromne nakłady na promocję oraz bogata oferta turystyki krajowej i zagranicznej spychają miasto w zapomnienie. Dlatego chcemy przypomnieć Augustów z czasów turystycznej świetności za pomocą archiwalnych zdjęć, które można zobaczyć na tym portalu. Mamy nadzieję że wyzwolą one potrzebę ponownego odwiedzenia Ziemi Augustowskiej – celu młodzieńczych wypadów i dziecięcych przygód. Wszyscy wiemy, że Augustów to idealne miejsce do spędzenia atrakcyjnych wakacji. Okolice Augustowa ze względu na ich walory przyrodnicze i położenie zawsze stanowiły wdzięczny obiekt fotografii – co widać na zdjęciach które prezentujemy.
Dla „emigrantów” z naszego miasta Augustów był miejscem szczęśliwego dzieciństwa. Pamiętają do dzisiaj obchody „Dni morza” nad Neckiem (z początku lat 70-tych). Tłumy mieszkańców i turystów, fajerwerki, występy i tańce – dla dzieci obserwujących barwne święto to niewiarygodne przeżycie. Dla augustowskich dzieci miasto nad Nettą było wielkim światem – i Paryżem i Lazurowym Wybrzeżem. Możliwe że rzeczywistość była inna – przaśnie socjalistyczna, ale wolimy o tym nie pamiętać.
Publikowane na portalu zdjęcia przedstawiają Augustów jako miejscowość wypoczynkową – kurort – taki jest profil tej strony. Na zdjęciach widzimy turystów i mieszkańców Augustowa, w trakcie wypoczynku i podczas pracy. Ciekawe sceny rodzajowe, charakterystyczne budynki oraz nieskażona natura. Wydaje się, że ta tematyka jest najbardziej interesująca dla widza spoza naszego miasta.
Niektóre -szczególnie ciekawe – zdjęcia mogą mijać się nieco z tematyką jaką założyliśmy. Na przykład na prezentowanych obecnie na stronie zdjęciach z obchodów 1-go maja 1953 roku oprócz pochodu, widać zabudowę miasta i jego panoramę – dziś już nie istniejącą .
Strona „Kurort Augustów” dedykowana jest augustowskim nauczycielom. Nauczanie to piękna i ważna, jednak często trudna i niewdzięczna praca.